Wikipedia / Marka Hikâyeleri

Wikipedia 15 Ocak 2001 tarihinde Jimmy Wales, Larry Sanger tarafından Nupedia projesine yardımcı olması amacıyla başlatılan projeydi. Nupedia önceden kurulmuş, uzman editörler tarafından yazılmakta olan özgür bir ansiklopediydi. İnternetteki kulanıcılar Wikipedia'ya içerik sağlamakta, editörler de bu içeriği denetimden sonra Nupedia'ya aktarmaktaydı. Kısa sürede Nupedia Wikipedia'nın hızına yetişemez oldu ve Wikipedia Nupedia'dan ayrıldı. Wikipedia, tarafsızlık ilkesi doğrultusunda, 1 yıl içerisinde 20.000 makale sayısına ulaştı ve 18 dilde yayına başladı.


Wikipedia, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisidir. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır.


Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.


Kurucularından, Jimmy Wales Wikipedia'yı "Dünya üzerindeki her insana kendi dilinde, en üst kalitede, bedava bir ansiklopedi oluşturma ve dağıtma uğraşısı" olarak tanımlamaktadır.


Wikipedia sözcüğü, wiki ve pedia kelimelerinin birleşiminden oluşur. “Wiki", Hawaii dili'ndeki "wiki wiki" (hızlıveya bilgi amaçlı) sözcüğünden türetilmiştir. "Pedia” ise, Antik Yunan Medeniyeti'nde "kapsamlı kültürel eğitim sistemi" anlamına gelen paideia kelimesinden gelir.

6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör