Rolls Royce / Marka Hikâyeleri

1900’lü yılların başında kurulan Rolls-Royce markası, İngiliz Henry Royce ve Charles Rolls’un soyadlarının birleşiminden oluşuyor.


İlk model, Rolls-Royce 10 HP oluyor ve 1904 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılıyor.


İlginçtir şirket yöneticilerinden Claude Johnson’ın kullandığı gri renkli otomobil, kısa zamanda basın ve kamuoyu tarafından Silver Ghost yani “Gümüş Hayalet” olarak anılmaya başlayınca araç bir anda fenomene dönüşüyor.


Ürettiği ‘’R’’ motor ile deniz ve hava rekorlarını kırmanın yanı sıra 1907 yılında bir Silver Ghost, Londra ve Glasgow arasında motoru hiç stop edilmeden 27 defa gidip gelerek 14.371 mili ardında bırakınca “Dünyanın En İyi Otomobili” unvanını alıyor ve günümüze dek bu ünvanı başarı ile sürdürüyor.


Lord John Walter Edward Douglas Scott Montagu’nun özel isteği üzerine tasarlanmış olan amblem, Charles Sykes isimli heykeltıraş tarafından yapılmıştır. Başarılı heykeltıraş bu amblemi tasarlarken, Lord Montagu’nun sekreteri ve sevgilisi olan Eleanor Velasco Thornton’u model olarak kullanmıştır.


Rolls-Royce Motors, Rolls-Royce ve Bentley marka bölümü, 1973 yılında Rolls-Royce Limited'den ayrılmıştır.1998 yılında Rolls-Royce ve Bentley birbirinden ayrılmış Bentley Motoros Limited Volkswagen grubu’na; Rolls-Royce , Rolls-Royce Motor Cars olarak BMW kontrolüne geçmiştir.


Kişiye özel hazırlanan Rolls-Royce’nin otomobillerinin iç tasarımları da hala makine kullanmadan, el işçiliği kullanılmaktadır. Bu da onu biricik yapan marka kriterlerinin başında gelmektedir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör