Mini / Marka Hikâyeleri

John Cooper Works’ün hikayesi 1946 yılında başladı. Charles Cooper ve oğlu John, Cooper Car Company’i kurduktan sonra ilk yarış otomobillerini Charles’ın (Surbiton) İngiltere’deki küçük garajında ürettiler. Bu alçak gönüllü başlangıç, daha sonraları motor sporlarının gidişatını değiştirdi ve günümüze kadar ulaşan heyecan verici bir yarış mirası oluşmasını sağladı. 


Sir Alec Issigonis tarafından tasarlanan Mini’yi bir konserve kutusu olarak görüyorlardı, oysa ki bu bir aile arabasıydı.


John Cooper ve ekibi, içlerinden gelen sese inandılar. Kimseye aldırış etmediler ve belki de geleceği gördüler. Kendi otomobil tasarımlarıyla önemli başarılar elde eden John Cooper, yeni tanıtılan Klasik MINI’ye hayran oldu. Otomobilin potansiyeline ilgi duyan Cooper, bu otomobili şampiyon bir yarışçıya dönüştürmeyi hayal etti. Daha güçlü bir motor, çift karbüratör, yeni frenler, daha hassas bir direksiyon ve çevik, go-kart benzeri yürüyen aksamıyla bu mütevazı aile otomobilini devlere kafa tutan bir yarış otomobiline dönüştürdü ve 1961 yılında ilk MINI Cooper* doğdu.


1964 yılına gelindiğinde artık MINI Cooper, tüm dünyaca bilinen bir markaydı.


1964, 1965 ve 1967 yıllarında gerçekleştirilen Monte Carlo Rallisi’ndeki tarihi zaferler dahil olmak üzere akla gelebilecek her yarışmayı kazandı. MINI ve John Cooper, Klasik MINI’yi rakiplerinden çok üstün bir şampiyon haline getirdi.


1999 yılında MINI, Ford Model T'den sonra 20. yüzyılın en etkileyici otomobili seçildi.


2001 yılında BMW Group’a katıldı ve MIINI olarak yeni bir marka yaratıldı. Bu değişim, MINI modelleri üzerinde tuning işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve John Cooper Works’ün efsanesini sürdürmeye yönelik ilgiyi yeniden canlandırdı.


*MINI Cooper’ın doğuşu ve bu günlere gelişini anlatan 26 dakikalık bir SkySport belgeseli var. İzlemek isteyenlere önerilir.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör