Lamborghini/ Marka Hikâyeleri

Hani kötü komşu insanı ev sahibi yapar diye bir söz vardır ya; işte Lamborghini’nin doğuşu da biraz böyle aslında.


Ferruccio Lamborghini, aslen traktör yapan bir çiftçiydi. İşi çok başarılıydı ve İtalya’daki en zengin kişilerden biriydi. Ferruccio Lamborghini’nin sahip olduğu süper otomobiller arasında bir de Ferrari bulunuyordu ve bu Ferrari, ona sürekli sıkıntı yaşatıyordu. Bir tamirci olarak sorunu çözmeye çalıştı ve Ferrari’nin traktörlerinden birinde kullanılanla aynı debriyaja sahip olduğunu fark etti. Ferruccio Lamborghini, yaşadığı bu sorunla ilgili olarak şunları söylüyordu:

“Bütün Ferrarilerimin debriyaj problemleri vardı. Normal bir şekilde sürdüğünüzde, her şey yolundaydı. Ama biraz zorladığınızda, debriyaj hızlanma altında kayıyordu.”


Ferruccio, düzenli olarak debriyajın yeniden yapılması ya da yenilenmesi için servise gidiyordu ve her defasında araç birkaç saatliğine götürülüyordu ve de araç tamir edilirken Ferruccio’nun izlemesine izin verilmiyordu.


Ferrari’nin debriyajıyla ilgili sorun asla çözümlenmedi. Bu yüzden Ferruccio Lamborghini, Enzo Ferrari ile konuşmaya karar verdi. Ancak Ferruccio, onu çok uzun bir süre beklemek zorunda kaldı. Yine de sonunda Ferrucio, Enzo Ferrari ile konuşmayı başarabildi. Bu konuşma sırasında Ferruccio, “Ferrari, senin arabaların çöp!” dedi. Bunun üzerine Enzo Ferrari çok öfkelendi ve “Lamborghini, bir traktörü sürebiliyor olabilirsin, ama bir Ferrari’yi asla düzgün bir şekilde kullanamayacaksın.” şeklinde karşılık verdi. İşte Ferruccio Lamborghini’nin mükemmel bir araba yapmaya karar verdiği an buydu.


Sonuç olarak Enzo Ferrari’nin bu küstahlığı, dünyanın en iyi spor otomobil markalarından birinin ortaya çıkmasına ve Ferrari’nin sıkı bir rakip edinmesine neden oldu.


Bugün Bologna ile Modena arasındaki küçük bir köy olan Sant'Agata Bolognese'da firmanın merkezi ve fabrikası bulunmaktadır. Şirket Audi aracılığıyla Volkswagen AG'ye aittir.

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör