Harry Winston / Marka Hikâyeleri

En son güncellendiği tarih: Mar 25

İster genetik kodlar deyin isterseniz de şans deyin; 12 yaşındaki bir çocuğun, bir rehin dükkanında iki karatlık bir zümrüdü fark edip 25 sentten satın alması ve iki gün sonra 800 dolara satması büyük bir akılcılık doğrusu.


Evet Harry Winston adını markasına veren (1 Mart 1896 - 8 Aralık 1978) efsanevi kuyumcudan söz ediyoruz.


Winston'ın babası Jacob, kendisi ve Winston'ın annesi Ukrayna'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne göç ettikten sonra küçük bir mücevher işi kurdular. Harry kendini bildiğinden beri babasının dükkanında çalıştı.


İlk mağazasını 1932'de New York'ta açtı.

Winston'ın mücevher imparatorluğu, 1926'da Arabella Huntington'ın mücevher koleksiyonunu 1,2 milyon dolara satın almasıyla başladı.


Demiryolu patronu Henry E.Huntington'ın eşi Arabella, büyük ölçüde Cartier gibi Parisli kuyumculardan dünyanın en prestijli mücevher koleksiyonlarından birini topladı.


Winston, ölümünden sonra koleksiyonu satın aldığında koleksiyondaki takıların tasarımları oldukça eskiydi. Winston, takıları daha çağdaş tarzlara göre yeniden tasarladı ve mücevher işçiliğindeki eşsiz becerisini sergiledi.


Winston, 1932'de New York'ta Harry Winston Inc.'i kurdu. Birçok kişi tarafından "Elmasların Kralı" olarak adlandırıldı.


Umut Elması'nı on yıl boyunca sahip olduktan sonra 1958'de Smithsonian Enstitüsü'ne bağışladı. (Umut Elması 45.52 karat (9.10 gram), dünyaca ünlü bir elmastır.)


Winston öldüğünde, şirketi iki oğlu Ronald ve Bruce'a bıraktı ve daha sonra şirketin kontrolü için on yıl sürecek bir savaş başladı. Sonunda

Ronald, 2000 yılında yeni iş ortağı Fenway Partners ile birlikte Bruce'un hisselerini 54,1 milyon dolara satın aldı.


Harry Winston, Inc. 2015 yılında New York, Beverly Hills, Las Vegas, Dallas, Honolulu, Bal Harbour, Chicago, Costa Mesa ve dünyanın diğer ülkeleri gibi yerlerde 39 salon ve çok sayıda perakende satış ortaklığını işletmektedir.

33 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör